مطالب اخیر

آشنایی با گمرک فرودگاه امام خمینی

گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از بزرگترین و معروف‌ترین گمرک‌های هوایی ایران است، در این مطلب با این گمرک و اطلاعات آن آشنا خواهیم شد.

گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از بزرگترین و معروف‌ترین گمرک‌های هوایی ایران است، این گمرک همچنین از مهم‌ترین گمرک‌ها در خاورمیانه شناخته می‌شود. گمرک این فرودگاه به صورت تخصصی در زمینه تخلیه، انتقال، بارگیری، انبارداری بارهای هوایی فعالیت دارد. همچنین انجام رویه‌های گمرکی از قبیل، واردات قطعی و موقت، ترانزیت، پست سریع بین المللی و سایر امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک از دیگر اقدامات این گمرک می‌باشد. 

با توجه به موقعیت استراتژیکی که این فرودگاه دارد، سالانه نزدیک به 99 هزار تن کالا از طریق این فرودگاه جابجا می‌شود. 

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی از مراحل گوناگونی تشکیل شده است و مستلزم رعایت نکات و قوانینی است. پی اس پی اکسپرس به عنوان یکی از شرکت‌های حمل و نقل بین المللی هوایی، با داشتن ریل تخصصی در این گمرک ترخیص کاران متخصص و حرفه‌ای، باعث سرعت و سهولت در مراحل ترخیص کالا در این گمرک شده و به صورت یک روزه بارهای مشتریان را از این گمرک ترخیص می‌نماید. 

گمرک فرودگاه امام خمینی 

در ایران دو گمرک با نام گمرک امام خمینی شناخته می‌شوند، یکی از آنها گمرک بندر امام خمینی است که در شهر ماهشهر استان خوزستان واقع است و دیگری گمرک فرودگاه امام خمینی که در حوالی شهر تهران است. 
گمرک فرودگاه امام خمینی مساحتی حدود 135000 هکتار است، دو گمرک مهرآباد و امانات پستی زیر نظر گمرک این فرودگاه می‌باشد. در حال حاضر این گمرک در شش حوزه زیر فعالیت می‌کند. 

حوزه اول و دوم در این گمرک به امور تجاری مربوط می‌شود. 

حوزه سوم مرتبط با امانات پستی است. 

حوزه چهارم مرتبط با امور مسافرتی می‌باشد. 

حوزه پنجم و ششم نیز به صورت تخصصی به نفت اختصاص دارد. 

معمولا کالاهایی که از نظر حجم و وزن بزرگ و سنگین نیستند و به صورت هوایی حمل شده‌اند، از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص می‌شوند. البته امکان ترخیص کالاهای سنگین و با حجم بزرگ که به صورت هوایی جابجا شده‌اند نیز از طریق گمرک این فرودگاه امکان‌پذیر می‌باشد. 

مزایا و ویژگی‌های گمرک فرودگاه امام خمینی 

یکی از مهم‌ترین مزایا گمرک فرودگاه امام خمینی نزدیکی آن به محل ورود کالا می‌باشد، این موضوع باعث سرعت و سهولت بیشتر در مراحل انتقال و ترخیص کالا شده است. 

دسترسی آسان و نزدیک بودن این گمرک به تهران و جاده‌های ترانزیتی یکی از دیگر از مزایای این گمرک می‌باشد. 

مجهز بودن به انبارهای مدرن و سردخانه برای نگهداری کالاهای فاسد شدنی از دیگر ویژگی‌های این گمرک می‌باشد.

این گمرک مجهز به انبارهای گوناگون بوده و کالاها متناسب با نوع کالا در انبار نگهداری می‌شود.

کلیه بخش‌های به ابزارهای کنترلی کامپیوتری مجهز می‌باشد. 

انبارهای این گمرک مسقف بوده و در برابر آتش سوزی و سایر خطرات ایمن می‌باشد. 

مراحل انتقال کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی چگونه است؟

گمرک فرودگاه امام خمینی بخش کوچکی از فرودگاه را به خود اختصاص داده است. مراحل انتقال کالا از گمرک این فرودگاه به این صورت است که ابتدا کالا جمع آوری شده و سپس بارگیری می‌شود. پس از آن کالا توسط خطوط هوایی منتقل شده و عملیات مربوط به ترخیص کالا و دریافت آن از فرودگاه صورت می‌گیرد. 

پس از این مراحل نظارت و ارزیابی روی کالا صورت گرفته و اظهارنامه ثبت شده و اسناد مربوطه ارائه می‌شود، همچنین نتایج بررسی می‌شود. 

بعد از آنکه اسناد و پروانه کالاها تایید شد، کالاها با وسایل نقلیه مناسب بارگیری و منتقل می‌شود. 

درخواست نمایندگی